Блог

ПИГМЕНТИРАНА КОЖА: ПРИЧИНИ И ТРЕТМАН

ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА ЈАВУВАЊЕ НА ПИГМЕНТИРАНА КОЖА?
Пигментацијата претставува обојување, не грижете се ?. Нарушувањата на пигментацијата на кожата влијаат на бојата на делови од вашата кожа. Кожата ја добива својата боја од пигментот наречен меланин. Кога клетките кои создаваат меланин минуваат низ некоја промена, тоа влијае на производството на меланин. Некои нарушувања на пигментацијата влијаат само на мали дамки на кожата, додека други влијаат на целото тело.

 

Ако вашето тело произведува премногу меланин, вашата кожа станува потемна. Бременоста, Адисоновата болест и изложувањето на сонце може да ја направат вашата кожа потемна. Инфекциите, плускавците и изгорениците исто така може да остават последици со посветла кожа.

КОЈА Е РАЗЛИКАТА ПОМЕЃУ ДАМКИ И ПЕГИ KAJ ПИГМЕНТИРАНА КОЖА?

Сончевите пеги, медицински познати како ефелиди, претставуваат кружни или овални хиперпигментирани формации на кожата со големина 2-4 милиметри. Поголема е веројатноста да се јават кај луѓе со светол тен. Создавањето на сончевите пеги е предизвикано од УВ зраците. Всушност, зголемената осетливост на УВ зраци и појавата на сончеви пеги се генетски предодредени.

По заздравувањето на некои рани или акни на вашата кожа, може да остане посветло подрачјето заради недостаток на претходно споменатите клетки во новозаздравената кожа, а овие подрачја претставуваат дамки или лузни.

 

КАКО МОЖЕ ДА СЕ ТРЕТИРА ПИГМЕНТИРАНА КОЖА?

Во зависност од локацијата, како козметички третмани се применуваат: хемиски пилинг, дермоабразија, ласер и сл. Дерматолозите препорачуваат и кремови за избелување или комбинација од различни видови на третмани во зависност од видот и состојбата на кожата.

Pigmentbio Night renewer го карактеризира LUMIREVEAL технологијата, инспирирана од водечките третмани кои ги користат дерматолозите со што се враќа природната радијантност на тенот на кожата. Помага да се намали производството на меланин и ја поттикнува обновата на клетките за корективен и превениран избелувачки ефект. Оваа нега содржи активни состојки кои го стимулираат создавањето на колаген за помазна кожа наутро.

 

 

BIODERMA Pigmentbio Sensitive areas крем за сензитивните делови на кожата
Некои делови од телото може да бидат повеќе пигментирани од други и да изгледаат потемно.  Pigmentbio Sensitive areas го осветлува и изедначува тенот во деловите каде има триење (колена, лакти, пазуви, бутови, препони) и во надворешните интимни делови. Оваа нега ја смирува кожата и помага да се превенира црвенилото од моменталната иритација. Патентираната комбинација на активни супстанции го регулира биолошкиот механизам кој предизвикува појава на темни дамки, за осветлување и оптимална превенција.

 

 

RETINOX SERUM: Убавината во вклучувањето на ретинолот во Dr. Viton Retinox серумот е тоа што навистна ги таргетира видливите знаци на стареење како хиперпигментација, фини линии, брчки, нерамен тен, видливи пори, груба и нерамна текстура па дури и акни. Ретинолот дури го стимулира производството на нови крвни садови во кожата, процес што ќе ја подобри вашата природна боја на кожа.

 

За информации од нашиот искусен тим на фармацевти кои може да се грижат за Вас и Вашата кожа контактирајте не на facebook страната BELA FARM Apteki во секое време!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *