Блог

МАСНА КОЖА ПОДЛОЖНА НА АКНИ, РЕШЕНИЕ! 8 совети кои ќе ви помогнат да се справите со масната кожа подложна на акни!

Иако мaсната кожа може да ги затне порите и да доведе до појавување на повеќе акни, масната кожа исто така има многу придобивки. Мастите помагаат да се заштити кожата, а луѓето со масна кожа имаат тенденција да имаат подебела кожа и помалку брчки. Клучот е да постигнете рамнотежа помеѓу премногу маснотии и одржување на природната влажност на вашата кожа. А во модерните урбани средини поради надворешни фактори (загаден воздух, пушење, брза храна и храна богата со рафинирани шеќери) одржувањето на биолошката рамнотежа во човечкиот организам е тешко.

Затоа модерната медицинска козметика нуди решенија кои се неопходни за здрава кожа покрај соодветниот хигиено-диететски режим. Еве што препорачуваме:

  ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА La Roche мицеларната вода ОВДЕ

  • Изберете производи за нега на кожа кои се означени како „без масло“ и „некомедогени“. Ова значи дека производите што ги имаат овие ознаки- вклучувајќи клензери, хидратантни креми и шминка – нема да ги затнат вашите пори или да предизвикаат акни.

  • Практикувајте нежно миење за лице со пена или гел за миење лице. Многу луѓе веруваат дека треба да користат силно средство за миење лице за мрсна кожа за да ја исушат кожата. Сепак, користењето премногу грубо средство за миење лице може да ја иритира вашата кожа и да предизвика зголемено производство на маснотии. Наместо тоа, практикувајте благо, нежно миење на лицето. Препорачани гелови за миење лице: Uriage Hyseac масло за миење, Uriage Hyseac дерматолошки гел, Bioderma Sebium гел за миењеVichy normaderm тоник за миење лице,  Effaclar пенлив гел за миење лице.

  ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА ПЕНЛИВИОТ ГЕЛ НА La Roche – Possay ОВДЕ!

 

  • Секојдневно нанесувајте хидратантна крема. Иако имате мрсна кожа, сепак е важно да нанесете хидратантна крема за да ја одржувате кожата хидрирана. За да заштедите време и да ја заштитите вашата кожа од штетните ултравиолетови зраци на сонцето, побарајте хидратантна крема која содржи и крема за сончање со широк спектар со заштитен фактор 30 или повисок. Препорачани хидратантни креми: Neutrogena hydro boostBioderma hydrabio perfecteurVichy Aqualia legereLa Roche Hydreane legereUriage EAU thermale crema и Avene hydra light f30 крем за лице.

 

  • Носете крема за сончање на отворено. Кремот за сончање помага да се спречи оштетувањето на сонцето кое може да доведе до брчки, старечки дамки, па дури и рак на кожата. За да спречите појава на акни, барајте креми за сончање кои содржат цинк оксид и титаниум диоксид и не користете креми за сончање што содржат мирис или масла.Препорачани креми со фактор на заштита од сонце: Vichy Ideal soleil SPF 30SPF 50Uriage Bariesun Lotion SPF 50.

 

  • Одберете шминка без масло, на база на вода. Препорачуваме Vichy 3D Dermablend.

  • НЕ спијте во шминка. Секогаш отстранувајте ја целата шминка пред да заспиете.
  • НЕ го допирајте лицето во текот на денот. Иако е примамливо да го допирате вашето лице, тоа може да шири нечистотија, масло и бактерии од рацете на вашето лице. Допирајте го лицето само кога чистите, навлажнувате или нанесувате крема за сончање или шминка, и прво проверете дали рацете ви се чисти.

Кожата на секоја личност е различна и нема никаков совет кој важи за сите кога станува збор за нега на кожата. Ако сте загрижени за количината на маснотии што ја произведува вашата кожа или ако се борите со митесери (црнки, blackheads) или акни, консултирајте се со вашиот фармацевт или дерматолог!
Во аптеки Бела фарм може да најдете целокупна нега за мрсна и проблематична кожа. ПОБАРАЈТЕ СОВЕТ ОД НАШИТЕ ФАРМАЦЕВТИ НА 043 553 570!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *